Květen

V měsíci květnu nás čeká činnost oblíbená dětmi a zcela neoblíbená kantory, máme tady každoroční focení. Začneme ve středu 4. 5. 2022 fotkou z plavání. Zaplatím ji z třídního fondu, poněvadž fotit se budou všichni, nikdo z rodičů neprojevil písemný nesouhlas. Nezapomeňte prosím všem, plavcům i neplavcům, zabalit plavky. Na bazénu jsme už sice půjčovali leccos, ručník, plaveckou čepici i plavky od kamarádky, vlastní ale budou rozhodně lepší.

Čtvrtek 5. 5. 2022 tradičně věnujeme všem malým detektivům, tento den je opět zároveň termínem pro odevzdání všech dobrovolných dubnových záležitostí.

V týdnu od pondělí 9. 5. 2022 vyzkoušíme projektový týden, který jsem zatím cvičně nazvala Týden aktivit. V prvních dvou hodinách bude probíhat společná výuka, v čase zbývajícím budou děti zpracovávat téma, které je neskutečně obsáhlé a určitě se k němu v příštím školním roce ještě několikrát vrátíme. Protože se blíží hlavní prázdniny a s nimi i vytoužené dovolené, ne zřídka u moře, zaměříme se právě na zvířata a život v moři. Nyní si určitě vystačíme s vlastními nápady a materiály, samozřejmě také ve třetím ročníku bude příprava týdne moje práce, přesto budu ráda za jakýkoli vhodný příspěvek rodičů k tomuto tématu (kniha se zajímavými úkoly, nápad na výrobek, tip na besedu či exkurzi, přímé zapojení apod.), jakož i ke každému dalšímu, které si vždy pro konkrétní měsíc s dětmi vybereme.

Na středu 18. 5. 2022 je plánováno focení tříd prvního stupně. Vzhledem k tomu, že v tento den plaveme, a vzhledem k tomu, že pan fotograf nikdy nejezdí před osmou hodinou, dozná zřejmě tento termín změny, o níž vás budu včas informovat. Pravděpodobné je, že se vyfotíme o den později, kdy tato radost čeká na druhý stupeň.

Pátek 20. 5. 2022 bude dalším Dnem jen pro sebe. Chválím moc za stále kreativní nápady a za promyšlený výběr aktivit. Připomínám také, že druhou knihu ještě neodprezentovali: DK, RM, KM, ROŠ, MŠ, JŠU a DV. Čekají nás poslední čtenářské souboje, v nichž se mají děti zaměřit na vlastní vyprávění o knize, nikoli jen na čtení úryvku z ní.

V úterý 24. 5. 2022 si dáme jeden z posledních dnů s názvem Učíme se učit s tím, že první dvě hodiny půjde o práci jednotlivců, další dvě o práci skupin. Minule nebraly zpočátku skupiny práci dost vážně, některým tak trochu ujížděl vlak, nicméně nakonec naštěstí nikomu neujel.

A poslední úterý měsíce května, tedy 31. 5. 2022, uspořádáme ve třídě Kuličkiádu, kterou zakončíme přespáním ve škole. Představa je zatím taková: v 17.00 hod. se sejdeme u školy. Rodiče přivedou svoji ratolest a vybaví ji pytlíkem kuliček (skleněné, hliněné). Je nutné předem připravit slabé povahy na to, že v případě prohry náleží kuličky soupeři, může tedy klidně o všechny přijít. Dále budou děti mít oblečení a obutí podle charakteru této akce, čili sportovně s vědomím, že něco zahučí. Následovat budou potřeby na přespání - karimatka, spacák, polštář, plyšák, spací úbor a ostatní dle uvážení. Bude samozřejmě nezbytné také děti nakrmit, prosím tedy o nějaký kousek jídla pro náš společný bufet, úměrně počtu strávníků (miska pomazánky, několik kousků buchty, pár toustů apod.), z něhož budeme čerpat večer i ráno. Šťávu a čaj vyřešíme společnými silami na místě. Do plavání na druhý den zakoupím jednotnou svačinu, zřejmě Brumíka a šťávu s brčkem, aby děti nepřebíraly zbytky, což se může po dohodě s nimi změnit. V neposlední řadě nesmíte zapomenout právě na batoh s plaváním, protože ráno po probuzení se nasnídáme, někdo asi stihne i vyčistit zuby, ale umýt se pojedeme právě do bazénu, což samozřejmě zůstane jen mezi námi. Ve středu po návratu z plavání sbalíme věci a od té doby budou ve třídě připraveny k odvozu.  Snad tato akce bude pro všechny zúčastněné poněkud netradiční a hezká oslava Dne dětí, která bude pokračovat ještě ve čtvrtek pěveckou přehlídkou. Ale o tom už zase až v červnu.