Prosinec

Se začátkem adventního času přichází adventní nálada i do naší třídy. Navodit nám ji mimo jiné pomůže v pátek 3. 12. 2021 projektový den s názvem Andělská výuka. V jeho průběhu čekají na malé andělíčky, kterých máme plnou třídu, ale zřejmě i na čertíky, kteří se v ní také najdou, jako vždy rozmanité, tematicky zaměřené činnosti. K pracovním listům přidáme práci na interaktivní tabuli, zařadíme také vyhledávání na PC, naší pozornosti určitě neunikne ani on-line adventní kalendář. A pokud budou naši čerti hodní, snad k nám zavítá i samotný Mikuláš.

Ve čtvrtek 9. 12. 2021 se znovu pustíme do řešení dalších detektivních případů. K tomuto datu by měly být na místo pro vyřešené případy odevzdány všechny dobrovolné záležitosti předešlého měsíce, za něž chce mít detektiv započítány body. Nutno podotknout, že také já si často hraji na detektiva, když se snažím podle písma rozeznat, kdo mi odevzdal stroprocentně odvedenou práci, za níž nemohu dát ani jeden bod. Podepisování volných listů, ve škole i doma, je dosud nezvládnutá dovednost. Z jiného úhlu pohledu je to samozřejmě maličkost, kdyby to byl problém jediný, pak vlastně nemáme žádný. Ale těch bodů je stejně škoda.

V pátek 17. 12. 2021, a zde je již zřejmě na místě začít používat slova pokud a jestli, uskutečníme další Den jen pro sebe, protože se nám daří a čtenářské souboje děcka moc baví. Na tomto místě je musím moc pochválit. Učíme se posuzovat co nejvíce objektivně prezentace knih svých spolužáků a přidělovat hlasy bez ohledu na přátelské vazby, což se naposledy skutečně stalo, kluci překonali sami sebe a nechali vyhrát holku. Pokud tedy tento den proběhne, určitě se bude muset opět obejít bez účasti rodiče. Zcela jistě ale do něho znovu zařadíme čtenářské souboje a děti si opět přinesou knihu ke čtení a věc svého zájmu, vše obohatím já dalšími hravými činnostmi.

Slova pokud a jestli se hodí také na středu 22. 12. 2021, kdy máme naplánovánu vánoční besídku. Její náplň je, stejně jako vánoční zvyky, tradiční, tedy zdobení voňavého pomeranče (pomeranč, stuha, balení až dvě celého hřebíčku, dva kousky skořice), pouštění lodiček (větší ořechová skořápka, menší dortová svíčka), koledování (kdo něco umí, hudební nástroje s sebou) a nadílka. Na třídní schůzce jsme se shodli na jednom dárku, jehož budoucí majitel bude vylosován, jiné dárky pak dle vlastního uvážení. Pokud by se besídka uskutečnit nemohla, jdou nějaké řeči o delších vánočních prázdninách, její termín přesunu na dřívější, aby o ni děti nepřišly, pak by to byl pravděpodobně již pátek 17. 12. 2021. Proto ale prosím počítejte s tím, že dárky je třeba pořídit a zaslat do školy včas. Děkuji.