Slavnosti podzimu

Září se nám chýlí ke konci, škola běží na plné obrátky a nám všem se už moc stýskalo po zážitkovém projektovém dni.
Protože podzimní teploty a počasí k jednomu takovému vybízely, rozhodli jsme se využít ten před sv. Václavem a pod názvem Slavnosti podzimu si patřičně užili pondělí 27. září 2021 v naší škole.
Nedejte se mást, že jen v ní, dokonce i před ní, za ní, v amfiteátru, na hřišti a to do té míry, že odpoledne jsme mohli rodiče a širokou veřejnost přivítat v krásně vyzdobeném venkovním areálu s prezentací naší dopolední činnosti ať už v podobě výrobků na téma podzim, či s výrobky a produkty k prodeji.

O tom se ostatně můžete přesvědčit ve fotogalerii.

A ještě jedna děkovná zpráva od rodičů:
Paní učitelko, moc hromadné akce nevyhledávám, ale dnes zrušili zápas, tak jsem vzala kluky a jeli jsme na podzimní jarmark...a byla to super akce! Děkujeme 

Pojďme však ještě zpět k dopoledním dílnám, do kterých se žáci psali dle zájmu o jednotlivý program dílny již před dvěma týdny.

Učitelé si v nich svůj program vymysleli sami a nutno dodat, že byl pestrý a hooodně náročný na přípravu i provedení. Svačiny ten den neexistovaly, záchody ani neviděli, na oběd vtrhli a snědli jej tak rychle, aby potom mohli spěchat nachystat vše na odpoledne tak, aby to klaplo, když přijdou rodiče.

Také musím dodat, že projektové dny nám často ukáží zručnost, nápaditost a fantazii dětí. Dají vyniknout těm dětem, které ne vždy v běžném školním dni mají tu možnost zazářit. Nebude se snad zlobit nová žačka Marija, která k nám do školy přišla poprvé ve čtvrtek a která, ač česky umí pár slov, ukázala svoji praktickou stránku, chytla se práce, kterou viděla, že je třeba dokončit a udělat, během dopoledne se otáčela ostošest a naprosto přirozeně konverzovala se všemi kolem.  Také ještě vypíchněme procvičení finanční gramotnosti, získání povědomí o regionálních potravinách, jejich zpracování...ujasnění pojmu zdravá výživa.

Co tím chci říct?
Že se žáci mnohému naučili, spoustu toho naučili nás, ukázali, co v nich je, a bylo nám všem spolu dobře. Děkujeme jim za to, že můžeme být jejich učiteli.
A společně doufejme, že to na nějakou dobu nebyla poslední společná akce.

A jak tedy krátce napsali o dni ve svých dílnách sami vyučující?

1. třída - jablíčkový den
Počítání s jablky, uvolňovací cviky, pečení štrúdlu, vytrhávání a lepení - jablko, zpěv - Pod naším okýnkem...
Report posílá vyšťavená, ale spokojená úča Z.

Čau, 
moje dílna se jmenovala POKLAD z AND aneb konec hladomoru v Čechách. Hlavní téma bylo "brambory" ve všech podobách. Historie, pěstování, odrůdy, názvy v nářečí a cizích jazycích, pokrmy z brambor atd. (vše zpracováno v podobě plakátů pro veřejnost a Karel Rais prostřednictvím powerpointove prezentace). Dále jsme prováděli mikroskopování škrobových zrn a prohlížení rozkladných procesů pod binokulární lupou. Pouštěli jsme si pro zpestření video o výrobě lupínků (chipsy).
Běžím ven :)
R.

Slavnosti podzimu se ve 2. A nesly v duchu slavného malíře a dekoratéra Giuseppe Arcimbolda. Ve skupinách žáci tvořili dle známých obrazů čtvero ročních období právě podzim. Přírodniny, které si přinesli, připevňovali na připravené polystyrenové hlavy a díky rozmanitosti a barevnosti přírodnin na sebe díla nenechala dlouho čekat. Výstavu doplnily papírové zavařovací sklenice, kdy jsme se s dětmi bavili o tom, jaké možnosti skladování zeleniny a ovoce máme. Nezapomněli jsme ani na odpolední úkol pro rodiče. Úkolem bylo pohmatem rozpoznat věci a správně je přiřadit k významnému dílu právě Giuseppe Arcimbolda. Dopoledne uteklo a oběd klepal na dveře. Projekt podzim jen tak neopustíme a bude nás provázet ještě celý další týden.
L.

Moje 4.A i 4.B dělali voňavé pytlíčky s kresbami na textil levandulí, podzimního slunce a ptáčků se stromy.  Dál otiskovali ( z brambor. tiskátek) podzimními motivy prostírání do kuchyně, ale selhala laminovačka A3, tak jsme výrobky nemohli prodávat. Měli jsme za kačku rady a moudra našich  babiček, to se líbilo, a bio ovoce ze zahrádky kus za 2 Kč, to moc nešlo, tak jsme ho rozdávali.  Ve čtvrtek jsem s dětmi udělala výstavu ovoce a zeleniny, některé produkty vzaly přes víkend za své, a tak jsem to v pondělí večer zrušila. Nakrájenou mrkev dostal každý, kdo se u stánku zastavil. Pytlíčky měly největší úspěch, ale bylo jich málo volně k prodeji, většina byla zamluvena těmi, kdo je maloval, tak snad se ve středu prodají. Byla to supr akce.
M.

V naší dílně jsme se zabývali výrobou vaflí, pilně jsme loupali a strouhali jablka,  šlehali 2 různá těsta a pekli ve vaflovačích.  Úspěšně jsme vytvořili přes 80 výrobků, které jsme prodávali s marmeládami či cukrem. Obliba výrobku se ukázala při rychlém prodeji.  Velké poděkování patří celé skupince,  která skvěle spolupracovala a užívala si krásného dne.
M.
 

Za 2.B tedy - tematicky zaměřené pracovní listy v ČJ a M, pochvala za snaživou samostatnou práci,
 - ke sklizni patří sběr hroznů, tudíž jako výrobek ve VV právě hrozen,
  - k podzimu samozřejmě padající listí, proto v PČ skřítek podzimníček,
- v HV poslech A. Vivaldi: Čtvero ročních období (Podzim) + nácvik písně Ježci.
Práce moc, času málo, projekt bude ještě pokračovat, zaměříme se na jablka. Může být?
Díky.
Pavla

Dílna pod vedením p.uč.Loskota a p.uč. Vaďurové byla atraktivní především pro kluky, neboť drtit jablka, hrušky i hrozny v ruční drtičce, následně vše patřičně vypresovat ve stylovém presu bylo výzvou pro "silné" kluky.
Ale i dívky se s vrozenou elegancí chopily moderního odšťavňovače a kouzlily nápaditá a zdravá smoothie. Pozornost budily pohárky s vylisovanou šťávou ze špenátu a hrušky nebo z červené řepy s mrkví a jablkem. Zajímavou chuť jste mohli vyzkoušet u šťávy z plum a červených hroznů.
Celá dílna měla velký ohlas i u odpoledních návštěvníků, takže během hodiny byly šťávy skoro vyprodané.
Kromě možnosti vyzkoušet si presování šťáv si žáci zkusili své produkty prodat návštěvníkům. A vězte, že se jim velmi dařilo.

Děti strávily dopoledne výrobou malajského draka, jehož příprava vyžaduje přesnost, zručnost a trpělivost. Proto nám výroba tohoto draka zabrala spoustu času, ale vynaložené úsilí stálo za to. Dětem se draci velmi povedli. Během odpoledne s rodiči měly možnost vyzkoušet jejich letové vlastnosti a těšit se z dobře vykonané práce. Palec nahoru, drakaři!
P.A. + V.P.

Co ve 3.B?
- povídali jsme o tom, jak se vypořádat s podzimním nachlazením, rýmou, chřipkou i jinými neduhy s pomocí přírodních léčiv (místo paralenu lipový čaj atd.)
- poznávačka bylin a léčivek
- každá skupina zpracovala pracovní list s jednou léčivkou
- ochutnávka domácích sirupů
- společná práce -  nástěnka - DOMÁCÍ LÉKÁRNA 
Jana Ř.

Co vypíchnout v dílně ve 3.A? ..... dlabali jsme dýně, ochutnávali jsme plody podzimu, dělali jsme bramborová razítka na odpolední slavnost.
:-):-) G+V

V naší dílně vznikly obtisky listů pro strom přání a vzkazů, hráli jsme Aktivity s podzimní tematikou:)
Všem příjemný svátek Z+S

Dílna MARMELÁDY
- výroba marmelád ze švestek, jablek a hrušek. Odpoledne - marmeládový stánek - prodej marmelád.
3.ŠD - levandulové pytlíky
A+M+J

Obě dvě pětky pracovaly společně - tvořili jsme: svačinka hravě zdravě. V první fázi žáci tvořili z ovoce svačinky tak, aby připomínaly různé obrázky - zvířátka, panáčky, obličeje. Tyto svačinky si pak snědli.
Ve druhé fázi tvořili veselé toustíky na odpoledne - vyrobili cizrnovou, tuňákovou a vajíčkovou pomazánku a pak už každý zdobil se šunkou, sýrem a zeleninou dle vlastní fantazie.  2 hodiny jsme měli pohybové aktivity. Žáci byli rozděleni na dvě poloviny a potom se střídali. My byli na školním hřišti, hráli jsme nejrůznější hry motivované podzimem - kompot, jablíčko s červem, sklízení, a práce na zahradě, ovoce a zelenina apod. Odpoledne si děti z 5.B  nachystaly podzimní sedmiboj - sportovní aktivity pro veřejnost. Soutěžilo se např.na překážkové dráze s talířem zeleniny, házelo se kukuřicí, skákalo v pytli, sadily a vykopávaly se brambory apod.
R + B

Tak my s Jiřinkou bramborový guláš - 15 kilo brambor, 6 kilo kabanosu, 2 kila cibule... Ráno chystali kluci, ochutnali, odpoledne si koupili 90 porcí rodiče a děti. Za hodinu nebylo co prodávat, chvála na guláš všude okolo :) Bohužel se poté na mnohé nedostalo, příště asi dva kotle :)
Tož tak, za mě super!
H.

Dílna Podzim všemi smysly – SPECIFIKA: nejvyšší počet účastníků - asi: 23 (20 dívek + 3 chlapci), 2 češtinářky a 1 skoro J, 1 cizinka, 1 bývalá žačka:
SLUCH – Podzimní pohádka a práce s textem – výborná práce
HMAT – 4 bedny se skrytými podzimními plody – ručky šmátralky vše zvládly odtrhnout před koncem dne
CHUŤ – 4 plechy bramborových spirál, snědeny okamžitě a střelhbitě
ZRAK – náš fotokoutek…zrak se dostatečně kochal
ČICH – vůně hovězího loje a semínek – heslo: Nenech nás chcípnout a hooodně prodaných lojových šišek – díky Vikčo, Áďo, Lucko a Eli (na koho jsem zapomněla…omluva)
Díky všem, byla pohoda, úsměvy všude a podrželi jste nás – Vaše E + S + A

Naše skupina vyráběla patenty - placky z vařených brambor, plněné povidly a mákem. Spotřebovali jsme celkem 15 kg brambor, 3 kg mouky, 250 g sádla, 3 kg povidel, 400 g máku. Děti byly hrozně moc šikovné. Vůbec jsem nevěřil, že bychom takové množství mohli zvládnout. Super, R.

Pokud jste dočetli až sem, mám pro vás odměnu v podobě poděkování našeho pana ředitele nám, pedagogům školy. Ale pssst, nikde to nešiřte, je to jen mezi námi.  Po přečtení však jistě uznáte, že nás naše práce musí těšit, když jsme za ni tak hezky pochváleni.

Dobrý večer, milí kolegové,
před dnešním projektovým dnem jsem byl trošičku nervózní, jak to všechno dopadne. Nyní již sedě v klidu doma mohu napsat, že tato obava byla opět zcela zbytečná, jelikož jste připravili opravdu přehršel skvělých aktivit. Celé dopoledne byly děti zapojeny do nejrůznějších aktivit, zářily úsměvy a při letmých rozhovorech vyjadřovaly spokojenost s tím, co se dneska dělo.
Odpoledne jsme trošku trnuli, zda nám počasí umožní celou akci vůbec uskutečnit, ale nakonec vše proběhlo naprosto skvěle. Každý návštěvník, se kterým jsem měl možnost pohovořit, vyjadřoval spokojenost, radost, ba i nadšení z toho, jaké aktivity a v jaké atmosféře jste dneska připravili.
Jsem rád, že bylo možné po delší době takovouto akci uspořádat. Několik dětí se mě ptalo, kdy zas bude projektový den. To je závazek!
Děkuji vám všem za předvedenou práci. Speciálně děkuji Ivce Vaďurové, která si dnešní den vzala za svůj a dokázala zkoordinovat všechno tak, že to skvěle klaplo.
Máme za sebou první měsíc tohoto školního roku. Začali jste ve velkém stylu. V pátek i dnes jsme měli krásné akce. 
Díky moc.
S pozdravem Radim Pikner

A teď už je to opravdu všechno.

Krásný zítřejší státní svátek nám všem!

Eva Andrýsková

Fotogalerie