V úterý 26. listopadu 2019 do naší školy zavítali vojáci z Bučovic, kteří si díky projektu POKOS – Příprava občanů k obraně státu – připravili pro žáky 2. stupně 3 stanoviště.

Na prvním jsme se díky prezentaci dozvěděli o krizových situacích. Jak je řešit, co si máme zabalit do evakuačního zavazadla, jakou povinnost máme v takových případech, které organizace pomáhají k řešení krizových situací. Dále nám byly představeny oděvy vojáků, barvy baretů, slib vojáka a spoustu dalších informací. Vše bylo prokládané obrázky a videi. Též nás navštívila studentka 2. ročníku Vojenské střední školy v Moravské Třebové, která nám přiblížila studium a podmínky přijímacího řízení na již zmíněné škole. Pak už následovaly jen fotografie a přiblížení podmínek z misí, převážně z Afganistánu. O přestávkách jsme se mohli seznámit se zbraněmi a jejich vlastnostmi.

Druhé stanoviště bylo zaměřené na zdravotnictví. Zde jsme se věnovali krvácení, které jsme si rozdělili na skupiny, a resuscitaci. Naučili poskytnout první pomoc, zastavit krvácení a na figuríně zkusit masáž srdce.

Na třetím stanovišti jsme si vyzkoušeli ochranné pomůcky jako jsou masky a pláštěnky. Za aktivitu a správné odpovědi jsme si mohli odnést propagační předměty tohoto projektu.

Pomyslnou třešničkou na dortu byla samotná prohlídka tří vojenských vozidel.

Pozornost armády směřovala i na 1. stupeň naší školy. Žáci 1.-5. tříd se mohli zúčastnit výtvarné soutěže s vojenskou tematikou, a během dne tak byly rozdány ceny 10 nejlepším kreslířům.

Celé dopoledne jsme mohli pokládat dotazy, na které vojáci Armády ČR ochotně odpovídali. Tento den byl podařený, dozvěděli jsme se spoustu užitečných informací o obraně státu a zahraničních misí.

Zdeňka Jindrová