Pár slov do diskuze

Milí přátelé,

nemívám ve zvyku se na tomto místě vyjadřovat k obecným věcem, ale narazil jsem na článek, který mne vyprovokoval. Vyšel dne 21.11. pod názvem Rvačka ve škole zburcovala rodiče, ředitel viní inkluzi. Učitelům má pomoct nový kurz.

Dle mého názoru je naprosto v pořádku, že rvačka ve škole zburcovala rodiče. Vždyť rodiče svěřují své děti škole v dobré víře, že škola zajistí bezpečné prostředí pro vzdělávání jejich dětí. Nicméně je třeba také dodat, že rodiče jako voliči by měli zajistit také potřebné pravomoci pro školu, aby tento úkol mohla splnit. A to se u nás neděje. Jak bylo uvedeno v článku, není žádná síla, která by umožnila tento problém urychleně řešit, a ochránit tak ostatní žáky školy. Žádný žák si nezaslouží, aby trpěl tím, že jeho spolužák má nevyřešený problém.

V naší škole řešíme podobné problémy neustále. Děti zlobí, vykřikují, pošťuchují se, vymezují si pozice v kolektivu. Zvláštní je spíše to, když tyto tendence nemají. Náš úkol je s nimi o tomto mluvit, snažit se pochopit a pojmenovat důvody, pomoci jim a přesvědčit je o tom, že to bude čím dál lepší a že to mají ve svých rukou. Vaše děti u nás stráví desetinu života a naším cílem je, aby na konci základního vzdělávání odcházely do života jako tolerantní, klidní a motivovaní lidé. Upřímně, ne vždy se nám to daří.

Aktuálně se snažíme řešit případ, který jsme doposud neměli. Jedná se o sexuální obtěžování žákyně žákem naší školy. Stalo se to o přestávce a veřejně. Jedná se o bezprecedentní útok, jaký jsme doposud ve škole nezažili. Paní učitelka konající dohled okamžitě zasáhla, celou situaci písemně popsala, a jelikož jsme u tohoto agresora již dávno vyřerpali všechny prostředky, které nám dává školský zákon, postoupili jsme věc Policii ČR.

Někde v životě tohoto mladého muže se stala chyba. Ve škole máme poměrně jasno v tom, kde je příčina. Není ovšem v našich silách měnit rodinné vztahy a prostředí. V tuto chvíli mám jako ředitel školy jedinou ambici. Zajistit bezpečí pro ostatní žáky. Nedopustit, aby se podobný útok mohl stát znovu, kterémukoli z Vašich dětí. Proto očekávám od Policie ČR a OSPOD pomoc a řešení.

V článku je jako příčina zmíněna inkluze. Ano, inkluze je složitá věc, přináší nám spoustu další nové práce, nutí nás pracovat jinak. Ale mohl bych vám uvést řadu konkrétních příkladů, kdy ze žáka se vážnými problémy, s tzv. speciálními vzdělávacími potřebami, vyrostl absolvent, na kterého jsme hrdí a kterého bychom mohli dát za vzor. Díky vůli, trpělivosti a odvaze všech aktérů - rodičů, školy i žáka samotného. Na to, abychom žáka odsoudili a zaškatulkovali do kategorie "ztracený případ", je vždycky času dost. I to se nakonec může stát, jak jsem psal výše. Bohužel.

Tím se obloukem vracím k úloze rodičů a rodiny. Víte, vzdělávání nestojí na pyramidě lidských potřeb úplně dole. Není tou první podmínkou. To, co potřebuje každé dítě, každý člověk nejvíce, je pocit bezpečí, sounáležitosti a vědomí lásky. A to můžeme dodat jedině my, rodiče. Pokud se nedokážeme jako rodiče domluvit ve vztahu, pokud se hádáme a rozvádíme, pokud nedokážeme upřednostnit dítě před kamarády v hospodě či na Facebooku, pokud mu nevěnujeme svůj čas a nedáme mu najevo, že ho bezpodmínečně milujeme, potom má dítě problém. A nikdo po něm nemůže chtít, aby se učilo a bylo hodné.

Myslete na to, prosím.

Radim Pikner, 21.11.2018