Pirátská plavba na Ostrov pokladů

Já, pirát sedmi moří

1. Staří Keltové předali žezlo indiánům, se kterými se možná tento měsíc setkáš i v naší škole při projektovém dni Světadíl. Hned teď ale můžeš nahlédnout do indiánského horoskopu, který lidem při-suzoval vlastnosti zvířat. Vyhledej si o něm zajímavé informace.

2. Také Číňané založili svůj horoskop na vlastnostech zvířat. Zkus si vyhledat opět to svoje a zapsat několik překvapivých informací. Zajímavé bude jistě srovnání, zda se vlastnosti těchto dvou zvířat alespoň trochu shodují s těmi tvými.

Pirátské pátrání - PP

1. Nejdelší řeka České republiky?

2. Nejdelší řeka celého světa?

Čtenářské námořní míle - ČNM

1. Zjisti a do sešitu Ostrov pokladů zapiš deset nejznámějších indi-ánských kmenů. Zeptej se rodičů, hledej na internetu, můžeš si i přečíst nějakou knížku nebo se podívat na film s touto tematikou.

2. Indiáni měli jména popisující jejich vlastnosti, dovednosti, často se skládala z více slov. Zkus vymyslet takové jméno pro tři holky a tři kluky z naší třídy, zapiš je do Ostrova pokladů.

Matematické pohádky - MP

1. O HAJNÉM ROBÁTKOVI

Hajný Robátko byl drobátko alkoholik, krapet lenoch a ždibec nešika. Dohromady však svoji nedbalostí způsobil, že sedmina stromů v části lesa, která se jmenovala Kotrčův les uschla. Pan Kotrč byl tuze hodný pán, dokonce šlechtic, potomek slavného rodu Kotrčů z Kotrčova, který bydlel na loveckém zámečku Kotrčtejnu. Hajného Robátka nechal ve svém lese sloužit jen proto, že už jeho otec, tedy starý hajný Robátko u pana Kotrče sloužil. Jenže u mladého hajného Robátka padlo jablko hodně daleko od stromu. Snad by ho byl pan Kotrč i vyhodil, ale do Robátkovy hezké postavy se zakoukala Josefka, jedna z Kotrčových sloužících. Ta se chudák snažila napravit všechno to, co Robátko v lese napáchal. Dokonce i teď, když ta sedmina stromů uschla, počkala až Robátko odjede na jelenu Větrníkovi do lesní krčmy a spolu s lesními zvířátky zasázela místo uschlých stromů 129 nových krásných semenáčků. Možná že jste ani nepostřehly, děti, že se v pohádce objevila úloha. Je to tak, jen pozornému čtenáři nic podstatného neuniklo, a tak je schopen odpovědět na otázku, kolik bylo v Kotrčově lese celkem stromů.

2. PŘÍBĚH VČELÍCH MEDVÍDKŮ

Tedy myslím si, že představovat vám Čmeldu a Brundu by bylo skoro zbytečné. Jsou to oni báječní včelí medvídci, kteří s maminkou žijí v krásné chaloupce a každý den tropí nějakou tu nezbednost a prožívají různá dobrodružství. Zrovna jako včera. Čmeláčci se rozhodli, že budou závodit, kdo z nich dříve doletí z Kopretinového vršku domů do chaloupky. Bylo to asi 300 sršních délek. Nedivte se, čmeláčci neměří v metrech, jako my. A také neznají žádné vteřiny ani minuty, ale čas se měří po jednom bzíku. Čmelda nabral směr domov a letěl rychlostí 6 sršních délek za jeden bzík. Brunda 5 bzíků otálel a potom se rozhodl, že poletí zkratkou, která měřila jen 150 sršňodélek. Protože to byli s Čmeldou bráchové, letěli stejnou rychlostí. Jenže, představte si, zkratka vedla nad pozemkem zlého Pučmelouda, a co čmeločert nechtěl, Pučmeloud byl zrovinka venku před svou chatrčí. Brunda musel celých 20 bzíků počkat, než byl opět vzduch čistý k letu. Na vás, milé děti, nyní zbylo určit vítěze tohoto vzdušného závodu, kterého maminka odměnila žejdlíkem plným sladkého medu.

Mach a Šebestová - MaŠ

A máš zde další příběh Macha a Šebestové, který možná bude také dobrou nápovědou při pirátském pátrání.

1. Ulice v příběhu je pojmenována podle hlavního města jednoho státu. Napiš oba názvy, státu i jeho hlavního města.

2. Pověst v příběhu je pojmenována podle jedné země. Napiš její název a připiš, na kterém kontinentu se nachází.