Žák si pořídí sešit s tvrdými deskami. Je jedno, zda to bude sešit A5 nebo A4, také děti mohou pokračovat v deníku z předešlých let. Jeho obsahem budou minimálně 2 zápisy za měsíc, z nichž jeden se bude týkat přečtené knihy.

Druhý zápis zachytí jakoukoliv kulturní událost, kterou žák během měsíce absolvuje (divadelní či filmové představení, časopis, výlet s rodinou atd.). Své zápisy doplní vlastní ilustrací, nebo jinak vyzdobí stránku (foto, kopie přebalu knihy apod.).

Během školního roku se v kulturním deníku objeví zápisy o přečtených knihách ze seznamu povinné četby. Žák přečte celkem 5 knih z níže uvedeného seznamu (vždy si vybere z uvedeného tematického okruhu 1 knihu).

Tedy za školní rok 2017/2018 se v kulturním deníku objeví minimálně zápisy 10 přečtených knih (z toho 5 z povinné četby) a 10 „zážitků“.

Zápis ve čtenářském deníku bude obsahovat:
1) Jméno autora
2) Název knihy