Žák si vybere z každé části 1 z uvedených knih, celkem tedy během roku 5 knih z doporučené četby.

V kulturním deníku žáka se kromě vlastní četby objeví rovněž zápisy o těchto přečtených knihách- každý měsíc bude v deníku uvedena jedna kniha z níže uvedeného seznamu a kontrolována.

·         Fantasy- C.S.Lewis: Letopisy Narnie (Lev, čarodějnice a skříň- 1. díl), T. Pratchett: série Úžasná Zeměplocha (Barva kouzel- 1. díl), A. Sapkowski: série Zaklínač (Poslední přání- 1. díl), J.K. Rowling: série Harry Potter, Ch. Paolini: série Odkaz Dračích jezdců (Eragon- 1. díl), T. Matharu: série Summoner (Učedník- 1. díl), J. Flanagan: série Hraničářův učeň (Rozvaliny Gorlanu- 1. díl), D. Shan: série Příběhy Darrena Shana (Madame Okta- 1. díl)

·         Sci- fi- J. Verne: cokoliv, V. Roth: série Povstalecká trilogie (Divergence- 1. díl), D.Adams: Stopařův průvodce Galaxií, K.Cass: série Selekce (Selekce – 1. díl), M. Meyer: série Měsíční kroniky (Cinder- 1. díl), S. Collins: série Hunger games (Aréna smrti- 1. díl)

·         Životopis- nějaký životopis postavy, která vás zaujme. Nechte si doporučit paní knihovnicí.

·         Deník- S. Townsendová: Tajný deník Adriana Molea

·         Nonsensová literatura-  E. Lear: Kniha třesků a plesků, L. Caroll: Alenka v kraji divů a za zrcadlem, M. Macourek: Jakub a dvě stě dědečků, A. Mikulka: Aby se děti divily, L. Aškenazy: Praštěné pohádky, P. Šrut: Kočka v houslích, Veliký tůdle, Příšerky a příšeři, J. Vodňanský: Šlo povidlo na vandr, J. Žáček: Bajky a nebajky pro malé i velké děti, Nedejte na ježka, Ch. Morgenstern: Šibeniční písně, Bim, bam, bum, Beránek měsíc