Žák si pořídí sešit s tvrdými deskami. Je jedno, zda to bude sešit A5 nebo A4, také děti mohou pokračovat v deníku z předešlých let. Jeho obsahem budou minimálně 2 zápisy za měsíc, z nichž jeden se bude týkat přečtené knihy.

Druhý zápis zachytí jakoukoliv kulturní událost, kterou žák během měsíce absolvuje (divadelní či filmové představení, časopis, výlet s rodinou atd.). Své zápisy doplní vlastní ilustrací, nebo jinak vyzdobí stránku (foto, kopie přebalu knihy apod.).

Během školního roku se v kulturním deníku objeví zápisy o přečtených knihách ze seznamu doporučené četby. Žák přečte celkem 5 knih z níže uvedeného seznamu (vždy si vybere z uvedeného tematického okruhu 1 knihu).

Tedy za školní rok 2017/2018 se v kulturním deníku objeví minimálně zápisy 10 přečtených knih (z toho 5 z doporučené četby) a 10 „zážitků“.

Zápis ve čtenářském deníku bude obsahovat:
1) Jméno autora
2) Název knihy
3) Nakladatelství a rok vydání
4) Ilustrátor
5) Obsah díla – stručně- 2 věty
6) Hlavní postavy
7) Vlastní názor na knihu- co se mi líbilo, co se mi nelíbilo
8) Ilustrace či jinak vyzdobená stránka

· Bajky:

Ezop, Krylov, I.A., Olbracht, I., Macourek, M., de la Fontaine, J., Čapek, K., Svěrák, Z., Goldflam, A., Macourek, M.

· Dobrodružství:

Lindgrenová, A.: Ronja, dcera loupežníka, Štorch, E.: cokoliv, London, J.: Bílý tesák, Foglar, J.: cokoliv, Verne, J.: 20 000 mil pod mořem, …, May, K.: Vinnetou, …, Kipling, R.: Kniha džunglí

· Dětský hrdina:

Goscinny, R.: cokoliv, Poláček, K.: Bylo nás pět, Steklač, V.: cokoliv, Walliams, D.: Babička drsňačka (nebo Ďábelská zubařka, Pan Smraďoch, Malý milionář,…), Dahl, R.: některý z románů (Matylda, Prevítovi, Jakub a obří broskev, Danny mistr světa,…)

· Fantasy:

Pacovská, I.: série Sedmý smysl- 1. díl: Ostrov zasvěcení (pro dívky), Rowlingová, J. K.: Harry Potter, Durrell, G.: Mluvící balík, Haddon, M.: Spudveč, De Fombelle, T.: Tobiáš Lolness

· Komiks:

Skála, F.: Velké putování Vlase a Brady, Goscinni, R.: Asterix…, Foglar, J., Saudek, K.