Družina

Ve středu 8. 11. 2023 ve 13:00 hod. odvážel děti ze školní družiny autobus směrem do Uherského Hradiště. Zde, v HZS byla domluvená prohlídka v 13.30 hod. a my se na ni už nějakou dobu moc těšili. 
Na hasičárně nás uvítali a ujali se nás dva mladí profesionální hasiči, kteří tady pracují 3 roky. První informace, se kterou jsme se seznámili, byla informace, že kdyby byl v naší přítomnosti vyhlášen požární poplach a hasiči by náhle přiběhli do šaten, tak jim všichni musíme udělat místo, protože jejich doba na oblékání je nutná do 2 minut. Některé děti v tu chvíli pojaly informaci tak, že zvedly nohy, byly stočeny do klubíčka a čekaly, kdy že bude ten poplach. 
Jeden z hasičů nám pak předvedl rychlý přesun po tyči, která zrychluje jejich přesun místo běhu po schodech. Při ukázce hasičského obleku měly dvě dobrovolnice možnost zkusit oblečení k výjezdu. Všechny děti ale zakusily tíhu oblečení v rukou, na základě čehož hasiči dětem sdělili, že i v tom největším vedru (kdy dětí nosí kraťasy a trička) neexistuje letní varianta pro hasičské výjezdové oblečení a kvůli své bezpečnosti nosí tyto těžké obleky. 
Po tomto informačním úvodu jsme se rozdělili do dvou skupin. Absolvovali jsme stejnou trasu, jen každá skupina v jiném pořadí. Od garáží s hasičskými vozy a seznámení s jejich výbavou si mohly děti vyzkoušet držení hydraulických nůžek, posed v hasičském autě a mnoho dalších věcí, které se týkají vybavenosti hasičských vozů. Hasiči ještě mají i ve své výbavě čluny, které jsme si taky měli možnost prohlédnout. 
Následovala prohlídka hasičské posilovny, která umožňuje všem hasičům držet své dělo v kondici, protože jejich fyzická zdatnost musí být na jedničku. Další součástí prohlídky bylo auto, které vozí vyšetřovatele k požárům, a dodávka, ve které se hasiči přepravují. U těchto aut se nacházel i model muže, jehož váha byla skutečnou váhou člověka a děti měly možnost se s tímto tělem popasovat…odtáhnout je do bezpečí a zachránit mu život. 
Mezi fotkami na Zonerama najdete i video a reakci dětí na houkající a blikající auto..bavte se. 
Dětem se pobyt v HZS velmi líbil a na závěrečný dotaz hasičů: “Kdo bude hasič?“ jich dvě třetiny zvedly ruku. Naši hasiči reakcí na odpověď dětí dodali: “Tak to můžeme být v klidu, máme následovníky.“ 
Všichni jsme se v pořádku vrátili do naší školy a žijeme ze vzpomínek ve formě fotek uložených na Zonerama ZŠ Polešovice. 
Za vychovatelky Jana Esenderová