Škola po škole

deti - DDM Třinec

Příprava do školy 

Pondělí 3.10. 2022

Ofocený list s vykreslováním balonu
V balonu přečti všechna slova, v hlavě nebo přímo na papír pod slova si zapiš jejich hláskovou stavbu a potom vykresli podle zadání.

Úterý 4. 10. 2022

Ofocený list s násobky 6
Na ofoceném listu s násobky 6 vykresli v horní polovině dveře dle zadání a najdi k nim vhodný klíč. K označeným příkladům dopiš výsledky a proveď také jejich zkoušku tak, jak jsme se ji naučili ve škole.

Středa 5. 10. 2022

Pracovní sešit strana 17/cvičení 1 a 2
V pracovním sešitě na straně 17 vyplň cvičení 1 a 2, můžeš malovat obrázky, dle zadání, ale klidně můžeš jenom psát slova tak, abychom všichni rozuměli tomu, co chceš říct.

Čtvrtek 6. 10. 2022

M-DÚ, Matematika strana 20/cvičení 20
Do sešitu M-DÚ vypracuj z učebnice cvičení 20 ze strany 20, zapisuj jenom sloupečky výsledků.

Pátek 7. 10. 2022

---

PC procvičování  

Český jazyk 
Abeceda  
Řazení slov
Párové souhlásky
Párové souhlásky
Nauka o slově
Slova nadřazená, podřazená
Slova protikladná
Vyjmenovaná slova po B, přehled
Vyjmenovaná slova po B, slova příbuzná
Vyjmenovaná slova po B, procvičování
Vyjmenovaná slova po B, procvičování
Vyjmenovaná slova po B, procvičování
Vyjmenovaná slova po B, procvičování

Matematika
Násobky 6
Násobení 6
Dělení 6
Násobky 7
Násobení 7
Dělení 7
Násobky 8
Násobení 8
Dělení 8
Násobky 9
Násobení 9
Dělení 9
Procvičování násobení a dělení
Procvičování násobení a dělení

Prvouka
Cesta do školy
Pravidla pro chodce
První pomoc

Já, pirát sedmi moří 

V minulém školním roce mohly děti obohacovat své znalosti a dovednosti při aktivitách, které byly motivovány celoročním třídním projektem o detektivech a určeny pro samostatné domácí využití. Ani letos tomu nebude jinak. Ač v námořnickém či pirátském duchu, znovu se pokusím nabídnout něco navíc pro ty, kteří mají čas i chuť a chtějí svému dítěti, a možná i sobě, rozšířit obzory. Činnosti budou různorodé a mnohdy přesahující úroveň aktuálních znalostí třeťáka. Proto záleží opravdu na každém, zda vůbec, příp. co zdolá, jde o naprosto dobrovolnou záležitost. Pro potřeby jakéhokoli písemného zápisu je určen sešit Plavba na Ostrov pokladů, který budou děti odevzdávat opět vždy až na konci měsíce na místo k tomu určené.

ŘÍJEN

Pirátské putování (PP)

1. Největší ostrov na Zemi
Zjisti a napiš jeho název do pirátského deníku.

2. Největší jezero na světě.
Zjisti a napiš jeho název do pirátského deníku.

Čtenářské námořní míle (ČNM)

1. Básnička o podzimu
Nauč se zpaměti jakoukoli básničku o podzimu, rozsah jsou minimálně dvě sloky. Není nutné ji zapisovat do sešitu. Stačí se přihlásit a přednést nám ji kdykoli v průběhu měsíce, nálepku dostaneš ihned po přednesu.

2. Pověsti
Pověsti o Polešovicích už znáš. A co tu o praotci Čechovi? Pokud ti známa není, popros rodiče, aby ti ji vyprávěli, ale můžeš si ji také přečíst sám/a v čítance na straně 26 a 27. Do sešitu Ostrov pokladů napiš názvy dalších tří libovolných pověstí, které ti někdo vyprávěl nebo jsi je četl/a v jiné  knize. Ty o Polešovicích už to ale býti nemohou.

Matematické pohádky (MP)

1. Spejblův domácí úkol
"Ahoj, Máni!" pozdravil Hurvínek. "Ahoj, Hurvínku!" opětovala pozdrav Mánička a hned jako správná ženská pokračovala v hovoru: "Tak co pan Spejbl?" "Ale, od tý doby, co chodí do těch večerních doškolovacích kurzů, tak to s ním není doma k vydržení," na to Hurvínek. "To mi mluvíš z duše, Hurvínku. S bábinkou je to stejné." "Včera přišel taťulda domů a nemohl si vzpomenout, kolik jich chodí do třídy, a láteřil, že on to musí nutně k něčemu vědět. Naštěstí ale věděl, že když sedí ve třídě v lavicích, tak je jich osm vedle sebe a všechny řady jsou zaplněny a ..." " ... a když sedí v jiné třídě, kde jich může sedět v řadě jen šest, tak se také zaplní všechny řady," doplnila Mánička. "To není možné, Máni, jak to víš?" divil se Hurvínek. "Myslím, že tě pan Spejbl pěkně vyšplouchl, protože bábinka tuhle úlohu přinesla jako domácí úkol z matematiky," s úsměvem dodala Mánička. "Taťulda se asi styděl přímo mi říci, že nerozumí matematice," ještě dodal Hurvajs a s Máničkou se rozešli. To je ale pěkné! Vždyť jsme se vlastně nedozvěděli, kolik dospěláků chodilo do třídy večerních doškolovacích kurzů. Leda, že byste to, děti, vypočítaly.

2. Pohádka z mechu a kapradí
Daleko od lidí, blízko k přírodě, v pařezovém háji stála pěkná vila z mechu, kapradí a taky z plavuní a přesliček. V ní bydleli dva pidimužíci - Křesomysl a Vochomějka. Bylo zrovna hezky, sluníčko se smálo až se mu paprsky třásly, když si Křesomysl s Vochomějkou vymysleli, že půjdou navštívit jejich společnou známou mušku Bzíkalku. Bydlela nedaleko, co by borůvkou dohodil a zbytek doběhl - ve vřesovém roští. Už byli skoro na odchodu, když vtom uslyšeli z venku ránu. Plavuňový obývák se otřásl, kapradinová kuchyň se otřásla, pidimužíci se otřásli. Vyběhli ven a vidí, jak skřítek Petarda pálí ze svého malého kanónu. "Zničíš nám vilku, hned toho nech!" křičeli Křesomysl s Vochomějkou na Petardu. "A just toho nenechám," povídá Petarda. Ale pak se zamyslel a dodal: "Teda nechám, když uhodnete, kolik mám ještě kulí do kanónku. Když bych k nim přidal tři, už bych jich měl více než sedm, kdybych ale dvě kule odebral, měl bych jich méně než čtyři." Děti, honem pomozte Vochomějkovi a Křesomyslovi zjistit, kolik má kanonýr Petarda kulí, sec jim celou jejich vilu rozstřílí a pojišťovna se nedoplatí.

Pokud se ti podaří matematické pohádky vyluštit, zapiš opět velmi stručně postup jejich řešení a výsledek do pirátského deníku.

Mach a Šebestová (MaŠ)

Podívej se pozorně na tento příběh Macha a Šebestové a poté zapiš do sešitu Ostrov pokladů správná řešení a odpovědi na otázky.

1. Z příběhu vypiš všechna příjmení, která v něm zazněla. Potom je seřaď podle abecedy a výrazně očísluj.

2. Micka a Jonatán se sice proměnili v lidi, ale dál se chovali jako orangutani. Později si přece jenom osvojili vzorné chování. Co k němu podle tebe patří, bez jakých slov se neobejde? Uveď alespoň tři příklady.

Za správné odpovědi dostaneš v tomto případě nikoli smajlíka do své mapy na ostrov, ale indicii neboli nápovědu, která ti v průběhu roku postupně odtajní část rozhovoru mezi Machem a Šebestovou.