Projektový den k výročí narození Bedřicha Smetany - 5. - 9. ročník

Protože letos slavíme 200 let od narození našeho hudebního velikána, rozhodli jsme se s jeho životními osudy, dílem a tím, jak ve světě prosadil naši zemi, seznámit naše žáky. K tomu se jako nejvhodnější formou zdál projektový den.

Hned ráno se školou linuly tóny Vltavy a v jednotlivých dílnách už žáky čekali učitelé, aby je seznámili se všemi možnými fakty vždy prostřednictvím svých předmětů. A tak se pokaždé po 20 minutách:

• žáci seznámili se Smetanovými díly prostřednictvím tělesného zvládnutí Čertovy stěny v tělocvičně,
  • pomocí strategie díky dovedností nabytých v matematice se jim podařilo „uniknout“ z učebny tak, že získali určitý počet klíčů k odemčení dveří,
  • zkusili výtvarně zachytit noty a partituru,
  • zabývat se stavbou vnitřního ucha a vyzkoušet si vlastní sluch v tzv. zvukovém pexesu,
  • změřit si potom sílu zvuku, který jsme schopni vydat.
  • Angličtinu si žáci procvičili ve vědomostním kvízu spojeným s osobou B. Smetany,
  • aby si získané vědomosti rozšířili během práce v literární dílne, kde se věnovali skládání střípků a získávání perliček Smetanova života.
  • Jméno tohoto skladatele je spjato s Národním divadlem, a tak další dílna, ta dějepisná a geografická, směřovala právě k této stavbě.
  • Další dílnou byla ta, která žáky seznámila se zdrav. stavem skladatele na sklonku jeho života a v níž si děti “pohrály” s obrozeneckým slovníkem.
  • A protože hudební skladatel, tak závěrem i hudební dílna a poslech s poznáváním Smetanových oper.

Dopoledne plynulo jako tóny Vltavy a stejně jako ta mizí na konci symfonické básně v dáli, zmizel i náš projektový den. Jeho cílem bylo v našich žácích zanechat stopy našeho hudebního velikána, projevit jeho narození úctu a uvědomit si jeho celosvětový význam. Doufáme, že se nám to podařilo. Každopádně práce, kterou děti v dílnách odváděly, o tom svědčila.

Co zbývá dodat? Už jen to, že všem našim pedagogům patří velká poklona a dík, jak poutavě se k danému tématu postavili, a že se těšíme, která skladba Bedřicha Smetany nás čeká ve školním rozhlase k poslechu před vyučováním zítra a v následujících dnech tohoto týdne.