Květen

Poslední ohlédnutí za dějinami naší země uskutečníme v pátek 3. 5. 2024, kdy ve třídě přivítáme Marii Terezii a jejího syna Josefa II. Těšíme se na jejich vyprávění o životě i vládnutí.

Čtvrtek 9. 5. 2024 je nový termín pro tradiční projekt prvního stupně, a vlastně už i celé školy, tedy Den Země. S sebou jako vždy sportovní oblečení a obutí dle povahy akce, do batohu psací potřeby, svačinu, pití, klíče. Lze přidat nějakou drobnou volnočasovou aktivitu, která může vyplnit čekání na hřišti, příp. sportovní potřeby pro toho, kdo chce čekat více aktivně.

V pondělí 13. 5. 2024 vyladíme úsměvy i trpělivost, čímž uděláme velikou radost panu fotografovi, který nám vyrobí poslední oficiální fotku naší třídy.

I když jsem na třídní schůzce poskytla termín 17. 5. 2024 pro návštěvu Olomouce, rozhodla jsem se nakonec jinak vzhledem k tomu, že nás hned v dalších dnech čeká velké cestování. Všechno potřebné jsme si již řekli na schůzce, takže nyní snad jen zopakuji tyto velmi podstatné informace: směr hlavní město nabereme v pondělí 20. 5. 2024 Slováckým expresem, který odjíždí v 7.43 hod. z vlakového nádraží ve Starém Městě. Sraz na místě proto nejpozději v 7. 30 hod. Domluva ranních svozů opět zcela v režii rodičů. S sebou batoh, v němž bude jídlo na celý den, pití a to, co považujete na jeden den za potřebné. Dále budou mít děti kufřík, nebo raději jenom kufříček, do něhož nabalíte věci dle vlastního uvážení s ohledem na předpověď počasí a též na povahu akce. Mohla by v něm být i aktivita do vlaku, co nejmenší a co nejtišší. Protože se již známe, ve třech dnech jistě žádné velké povalování a relax nečekáme, naopak půjde spíše o něco jako městská turistika s využitím hromadné dopravy, se zaměřením na získávání bohatých zážitků možná na celý život. Rodiče NM a DV, kteří na schůzce nebyli, se doptají u rodičů spolužáků nebo mohou kontaktovat přímo mne. Ve středu 22. 5. 2024 pak děti, i s tím velkým rancem poznání a spokojenosti, předám usměvavým rodičům opět na vlakovém nádraží ve Starém Městě ve 20.17 hod. s vědomím, že bolest hlavy z jejich štěbetání už nebude trápit jenom mě. Přijeďte si svou ratolest vyzvednou nejlépe sami, jsem přesvědčena, že opravdu dlouho bude o čem vyprávět. Případný odvoz jiným rodičem je již také na domluvě, pokud by měl někdo s odvozem problém, dá včas vědět, zareaguji, vyřeším.

Stejný týden přinese ještě další poznání v podobě projektového dne prvního stupně s názvem Světadíl, děti tentokrát zavítají na domovský kontinent, tudíž do Evropy. V pátek 24. 5. 2024 proto s sebou jenom batoh, psací potřeby, pití, svačinu a klíče. Vše se uskuteční na půdě školy, po skončení oběd a družina.

V úterý 28. 5. 2024 proběhne v Ostravě Zlatá tretra. Není to akce, která by se týkala nás všech, ale protože máme ve třídě hodně sportovců, zřejmě se na tuto akci vydají a pak tipuji potíže s ranním vstáváním další den. Proto jen zmiňuji a ve středu se zařídíme zcela aktuálně dle stavu žactva a jeho rozpoložení.

Poslední záležitostí měsíce května bude druhá část vědecké konference Botazoo Niklog, která se dětem moc líbila. Určitou úlohu v tom jistě sehrály zajímavé příspěvky o rostlinách a živočiších, nicméně hlavní úlohu mělo nápadité i úsměvné oblečení a především slané občerstvení konferenci doprovázející. Proto se mu ani nyní, v rozumné míře, nebudeme bránit.