Canisterapie

V úterý 23. 5. 2023 ožilo nejbližší okolí školy obvyklým povykem dětí a zcela neobvyklým štěkotem psů, kteří mají jinak do těchto prostor, na rozdíl od dětí, vstup zakázán. Se svým edukačním programem nás přijelo navštívit Bratrstvo psích tlapek. Na školní hřiště se tak k dětem z I.A, III.A, III.B, V.A a V.B přidalo ještě osm psovodů a pět jejich zvířecích kamarádů, canisterapeutických psů. Celý program uvedla paní Petra Benešová, zakládající členka společenstva Bratrstvo psích tlapek, která představila všechny zúčastněné psovody i jednotlivé psy. Po společném úvodu následovaly praktické rady a ukázky nezbytné pro plynulý průběh celého dopoledne. Bylo totiž nutné osvojit si pozice stromu a želvy, aby žádný pes neměl důvod zaútočit a žádné dítě nemělo na jinak slunečné dopoledne nějakou nepěknou památku.

Poté následovalo rozdělení do třídních skupin a práce na jednotlivých stanovištích, která byla zaměřena na smyslové vnímání, jež je sice lidem i psům společné, ale ve zcela rozdílné kvalitě. Děti si tak mohly postupně osvojit zajímavé informace, např. které smysly jsou stoprocentně ve prospěch psa, co potřebuje chovatel po jeho narození a při následné výchově, jaký je rozdíl mezi psem asistenčním či vodicím a co všechno každý z nich po dlouhém náročném výcviku dokáže. Vyzkoušely si též vedení psa na vodítku, zvířecí agility i ne zrovna populární aktivitu v podobě sbírání toho, co si pejsek po sobě určitě neuklidí sám. Velkou část dopoledne pak zabralo válení, tulení, mazlení, hlazení, drbání a další činnosti, které byly snad příjemné i pejskům a rozhodně moc příjemné dětem.

Děkujeme Bratrstvu psích tlapek za poutavá vyprávění, možnost nasbírat mnoho nových vědomostí a hlavně hezké zážitky, které nezúčastněným pomohou přiblížit také fotogalerie jednotlivých tříd: I.A, III.A, III.B, V.A a V.B (po zadání hesla).