Kyjov nejen adventní

Pátek 8. 12. 2023 byl dnem mnoha poprvé. Předně jsme se poprvé vypravili do Kyjova, konkrétně do Vlastivědného muzea Kyjov, které ještě nikdo z nás, dětí ani dospělých, nenavštívil. A bylo to překvapení. Příjemné.
Jízdu vlakem máme natrénovanou, ranní vlaky neměly zpoždění, proto jsme se bez problémů dostali na místo určení, poprvé tedy na zastávce v Kyjově. Pěší chůzi už máme také dobře zvládnutou, přesun ze zastávky nám zabral jen pár minut a poprvé jsme stáli před zámečkem a budovou muzea. 
Po příchodu jsme na nic nečekali a s našimi průvodci ihned vyrazili za dobrodružstvím. V tom už máme také praxi, každý náš výlet je často jedno velké dobrodružství, ale poprvé byly jeho součástí zajímavé, ne zcela běžné propriety. Děti nafasovaly kufřík s kartami, na nichž byly popsány jednotlivé úkoly, Albi tužkou a kryptexem a vydaly se na téměř dvouhodinovou cestu po jednotlivých expozicích muzea, aby zdolaly mnoho záludností a získaly šest potřebných čísel pro jeho otevření. Záležitost to byla poutavá i poučná, mohu doporučit pro rodinky, jejíž členové mají volné odpoledne, jsou hraví, zvídaví a trpěliví, baví je příroda, archeologie i folklorní tradice. Některým skupinám se podařilo otevřít kryptex napoprvé, někdo se ale musel vrátit a čísla opravit. Zasloužená odměna však neminula nikoho.
Po svačině přišel čas vánočního ladění, děti využily všech nabízených dílen. Vyzkoušely si výrobu vánočního přání tavením voskovek, draní peří a šití ozdobného pytlíku, zdobení perníků, řezání latěk, navlékání korálků. Nechyběla ani velmi oblíbená disciplína, utrácení peněz, nejvíc se líbily háčkované hračky, ale i svíčky z včelího vosku či panenky z šustí.
Komu vyhládlo, obědval, kdo dobře nakoupil, předváděl svůj úlovek, pro všechny ale nastal čas odjezdu. Místní zastávka se stala dalším poprvé, jednak pro četná umělecká díla na jejích plechových stěnách, která byla pro děcka zdrojem nekonečného veselí, jednak díky nové hře, kterou děti při čekání na vlak vymyslely, když musely z boudy ven.
Určitě můžeme říct, napsat, že exkurze za poznáním a vánočním tvořením byla v mnoha směrech podařená. Děkuji rodičům za spolupráci při přepravě dětí, pomáhá nám to k využití možností, které by jinak zůstaly nedostupné.