Exkurze Praha – 9. ročník

V úterý 19. září se deváťáci spolu s paní učitelkou Procházkovou, Andrýskovou Petrou a panem učitelem Wurstem vydali do Prahy na exkurzi. Cílem bylo poznat nejzajímavější místa našeho hlavního města z nejrůznějších úhlů.

První den proto začal trochou velmi důležité historie, neboť se 200 metrů od našeho ubytování nacházel kostel sv. Cyrila a Metoděje, ve kterém jsme navštívili kryptu, kde statečně položili své životy hrdinové odboje, jež se podíleli na atentátu na R. Heydricha. Další část byla více pozitivní, neboť jsme viděli Prahu z pohledu Vltavy, respektive z loďky, na které jsme se plavili v okolí Karlova mostu a Kampy. O historii Karlova mostu jsme se poté dozvěděli více v místním Muzeu Karlova mostu. No a příjemný den byl zakončen dle individuální únavy a zájmů – někteří šli za kulturou do kina Světozor, ostatní navštívili obchodní centrum Paladium na náměstí Republiky. Pak už nás čekalo jen ubytování, večeře a večerka. Den jsme si moc užili!

Druhý den jsme hned ráno vyrazili do Národního muzea, kde si každý z nás mohl vybrat, v jakých expozicích dvě hodiny stráví. Někteří se blíže seznámili s našimi dějinami, někteří navštívili pravěk či dějiny evoluce, jiní zase objevovali krásy vzácných kamenů a meteoritů, či se kochali úžasnou podívanou v kinotunelu o dějinách Václavského náměstí od vzniku vesmíru doteď. Po obědě nás čekala více než dvouhodinová komentovaná prohlídka Karlova mostu, Malé Strany a Pražského hradu. Počasí bylo neustále skvělé, při cestě na Pražský hrad se nejeden z nás zpotil. Večerní program byl opět dle vlastní volby – jedna skupina se vydala na nedalekou Náplavku, kde nasála atmosféru pražského večera u řeky Vltavy s následnou večerní procházkou na Slovanský ostrov u Národního divadla. Druhá skupina se naopak vydala za výjimečnou kulturou, kdy se žáci zúčastnili Noci literatury, konané jednou za rok, při které moderní literaturu předčítají známí herci. Pro některé to byl zlatý hřeb naší exkurze!

Poslední den jsme strávili opět historií opředenou mnoha legendami, neboť jsme navštívili pražské Židovské město. Zde si žáci nejprve pomocí workshopů oprášili základní znalosti o antisemitismu v minulosti a nyní. Následně jsme se podívali do Staronové a Pinkasovy synagogy, kde nás nejvíce ohromily zdi popsané jmény židovských obětí při holocaustu. Prohlídku jsme zakončili procházkou po starém židovském hřbitově, ve kterém bylo na velmi malém území pohřbeno na 120 tisíc lidí. Znaveni skvělými zážitky jsme poté usedli do vlaku a v klidu se vrátili domů, kde jsme jistě měli co vyprávět!

Odkaz na fotogalerii zde